השתלות זירקוניה

כאשר נוצר מצב של הרס גדול של כותרת השן. לדוגמא: לאחר טיפול שורש או כאשר השן נותרה עם קירות דקים או לאחר שבר של שן כתוצאה מנפילה וכו'. יש צורך לשקם את השן עם שיקום קבוע הנקרא "כתר". הכתר מקיף את השן ב- 360 מעלות ובכך מחזק את השן ומשפר אסתטיקה במקרה שהשן הייתה כהה או פגומה.

 

מהו כתר זירקוניה לשיניים ?

כתר זירקוניה מלא לשיניים הוא אמצעי נוסף בו עושים רופאי השיניים שימוש בכדי לשמור על המראה האסתטי של הפה.

סוג זה של כתרים מעניק תוצאה אסתטית גבוהה במיוחד מאחר ואין את השכבה הפנימית המתכתית הכהה.

 

כתרים אלו עשויים מזירקוניום – מתכת לבנה. הם משלבים הן את תכונת החוזק הנדרשת מכתרים והן את תכונת האסתטיקה הגבוהה – ובכך יוצרים שילוב אופטימאלי לאזורים עם דרישה אסתטית – כמו האזורים הקדמיים.

 

צבעו של כתר זירקוניה דומה מאוד לצבען הטבעי של השיניים ולכן הוא מתמזג יפה בפה באופן מושלם ומקנה לו מראה טבעי.

היעדר המתכת בכתרי שיניים מזירקוניה תורמים אף הם לאסתטיקה.

 

יתרון נוסף של כתר זירקוניה הוא האפשרות למעבר אור ולכן הוא אינו יוצר מראה אטום כמו שכתרים אחרים יוצרים.

 

בנוסף, ניתן להשתמש עם כתרים אלו במטופלים הסובלים מאלרגיות למתכות שמצויות בכתרים עם בסיס מתכתי. החרסינה גם פחות מגרה את החניכיים ובכך מאפשרת תוחלת חיים ארוכה לביצוע השיקום.

 

יתרונו הנוסף של כתר זירקוניה הוא מניעת הצטברות חיידקים מתחת לכתר בזכות היעדר המתכת וכתוצאה מכך הסיכון לדלקות חניכיים פחות. כמו כן,  יורדת תדירותם של הביקורים במרפאות השיניים.

 

החיסרון הבולט של כתר שיניים מזירקוניה הוא מחירו הגבוה ביחס לכתרים האחרים. לכן לא מעט מטופלים מעדיפים לוותר על השתלת כתרים מסוג זה עקב ההוצאה הכספית  הגבוהה שכרוכה בכך.

 

כיום, ישנן שיטות חדשניות ליצירת כתרי כל חרסינה. בשיטות אלו רופא השיניים סורק את השן המושחזת בעזרת סורק מיוחד. "התמונה" המתקבלת נשלחת למעבדה, שם הטכנאי יוצר את הכתר בעזרת מחרטה ממוחשבת. לעיתים ניתן לייצר את הכתר במרפאת השיניים בעזרת מחרטה.  דרך זו מאפשרת יצירת כתר זירקוניה מדויק, חזק ואסתטי עם צמצום זמן הטיפול, מכיוון שהכתר מוכן במקום.

כתר זירקוניה הינו חזק בדומה לסוגים קודמים של כתרים לשיניים, מאחר והם אסתטיים מאוד  בוחרים להתקין אותם בשיניים הקדמיות. קיימים סוגים שונים של כתרים אלו. בזכות מיומנות גבוהה של הרופא וכישרונו של טכנאי השיניים, ניתן להגיע לרמה אסתטית גבוהה במיוחד.

 

כיצד מנקים נכון את הכתרים? ומהי חשיבות הניקוי?

מרבית המטופלים מתייחסים לכתר בשיניים כחלק בלתי נפרד מהשיניים ולכן הם חושבים שהכתרים בשיניים לא זקוקים לטיפול מיוחד – חשיבה כזאת היא מוטעית ואינה נכונה מכיוון שכתר בשיניים הוא למעשה תותבת אשר זקוקה לטיפול מיוחד ושונה מיתר השיניים.

מברשת השיניים לא מספיקה בכדי לנקות את השיניים באופן מיטבי. מכיוון שהמברשת לבדה לא מצליחה להגיע לכל החרירים והחריצים ואי אפשר להגיע באמצעותה לאזורים שבין השיניים. הפתרון במקרה זה הוא שימוש בחוט דנטלי בנוסף לשימוש במברשת השיניים.

בניגוד לשיניים הטבעיות שנמצאות בפה, הכתר מחופה בחרסינה וצחצוח הכתרים שמתבצע רק בעזרת מברשת השיניים לא מוסיף ולא גורע מבחינת ההיגיינה.

אזור התורפה של הכתרים בשיניים הוא בגבול בין השוליים של הכתר לגדם. באזור זה מצטברים הרבה מאוד חיידקים שעלולים לחלחל לתוך הכתר ולגרום נזקים בלתי הפיכים.

בכדי לנקות את אזור התורפה  עלינו להשתמש בחוט מיוחד הנועד לכתרים ובעזרת טכניקה פשוטה של העברת החוט בשוליים של הכתר מידי יום, ניתן להגיע לתוצאות הרצויות.  

חשוב מאוד לנקות את אזור התורפה של הכתרים בכדי למנוע ריח רע מהפה שנודף מהם ולשמור על רמת היגיינה אוראלית גבוהה.