טיפולים מורכבים בתחום רפואת השיניים כוללים לעיתים גם פעולות כירורגיות לכל דבר ועניין. תחום זה נקרא כירורגיית פה ולסת, והוא נחשב לאחת מבין תשע התמחויות במקצוע זה – התמחות שדורשת מיומנויות גבוהות וניסיון רב. 

לרוב, טיפולים כירורגיים במערכת הפה נעשים כהכנה לטיפולים שיקומיים ארוכים (התקנת שתלים, טיפולים אורתודונטים וכדומה). במהלך הפעולות הללו, מונח הבסיס היציב הנדרש לביצוע שיקום מקיף בצורה הטובה ביותר.

טיפולי שיניים כירורגיים, למרות השם המרתיע, נעשים בתדירות גבוהה מאוד ברפואת השיניים ונחשבים לשכיחים יחסית. בין הפעולות הכירורגיות שמתבצעות במרפאת השיניים מאסטר דנטל ניתן למצוא:

-הרמת סינוס

-השתלת עצם

-שתלים

-הגדלת עצם

-הוספת ממברנה

-עקירות כירורגיות (כולל עקירה כירורגית של שיני בינה)

עקירת שיניים כירורגית, לדוגמא, נעשית לרוב במסגרת טיפול אורתודונטי; השתלת עצם תיעשה במטרה לאפשר התקנת שתלים בלסת; הוספת ממברנה מתבצעת, במקרים מסוימים, לטובת הצמחת עצם יעילה יותר – ואלו רק חלק מהמקרים בהם נדרשת פעולה כירורגית במערכת השיניים.

טיפולי כירורגיית פה ולסת נעשים לרוב בהרדמה מקומית בלבד, ממש כמו טיפול שורש או סתימות לבנות. עם זאת, במקרים מורכבים מאוד, יכול כירורג שיניים להחליט על טשטוש מסוג זה או אחר, אשר מחייב נוכחות של רופא מרדים.

הטשטוש תורם כמובן להעלמת הכאבים בזמן הטיפול, אך גם מסייע לרופא לבצע את עבודתו ללא הפרעה ומאפשר למטופלים להתגבר על מקרים של חרדה דנטאלית.