כתר בשן

המטרה של הכתר היא למנוע שבירה והתפוררות של השן כאשר היא ניזוקה מעששת או כתוצאה מהפעלת לחץ של גורם חיצוני מכל סוג שהוא. במקרים מסוימים שמים כתר גם לאחר טיפול שורש.  מדובר על כיסוי מלא ב 360 מעלות שנועד לחזק את השן ולשפר את המראה האסתטי שלה, הדבקת הכיסוי מתבצעת על הכותרת של השן לאחר ביצוע השחזה. 

קיימים סוגים שונים של כתרים:

כתר יצוק – כתר העשוי מתכת בלבד ללא ציפוי. ניתן להשתמש בו כאשר אין מקום לבצע כתר המשלב חרסינה. אינו בעל מראה טבעי, נותן מענה פונקציונלי בלבד ולא אסתטי (מומלץ לשיניים אחוריות). 

כתר חרסינה מאוחה למתכת – הכתר מורכב משילוב של סגסוגת מתכתית חזקה עם ציפוי חרסינה. כתר מסוג זה נותן פתרון אסתטי ומספק מענה לבעיה שבגללה מלכתחילה נזקק המטופל לשיקום השן. קיימות סגסוגות מתכתיות שונות המשפיעות על איכות הכתר ותוחלת החיים שלו. השכבה המתכתית של הכתר יכולה להיות מסוגים שונים: מתכות בסיס (ניקל/כרום) או ממתכות הקרויות "חצי אצילות או "אצילות" מאחר והן יכולות להכיל אחד מן החומרים הבאים: כסף, זהב או פלטינה.    

 

כתר זירקוניה – כתר זה נחשב לאיכותי ביותר מבין כתרי החרסינה. הכתר נותן מענה אסתטי גבוה ומומלץ לביצוע באזור הקדמי של חלל הפה. היתרון המשמעותי ביותר שלו הוא ההתאמה למראה ולצורה הטבעית של שאר השיניים ולכן לא לחינם הוא נחשב גם לכתר היוקרתי ביותר. בנוסף לכתר העשוי מחרסינה מלאה, קיים גם כתר מתכת המצופה חרסינה.   

כתר זוליד- זהו ה"רולס רויס" של כל הכתרים. מדובר על כאן בפריט איכותי שאין שני לו בתחום רפואת השיניים וניצב בפסגת הטכנולוגיה והאסתטיקה. כל זאת בנוסף לכך שתהליך החריטה שלו נעשה כולו בלייזר ללא מגע אדם.

 

כיצד נדע להחליט לגבי הסוג הנדרש של כתר בשן

כתר בשן שאינו מותאם היטב עלול לגרום לדלקת ונסיגת חניכיים ולפגיעה באסתטיקה הפה.

ההחלטה לגבי סוג הכתר בשן צריכה להיעשות יחד עם הרופא המטפל בהתאם למצב שקיים בפיו של המטופל ובתיאום ציפיות מלא באשר לתוצאה הרצויה.  

כאשר מדובר במקרה של שיקום השיניים הקדמיות, נעדיף להשתמש בכתר חרסינה מלא ללא מתכת (כתר זירקוניה).

במידה ומדובר במקרה של שיקום השיניים האחוריות ניתן להשתמש בכתר חרסינה מאוחה למתכת.

ההחלטה על סוגי הכתרים לשיניים מתקבלת לאחר שיקולים שונים, הנובעים בעיקר ממיקום השן ותפקידה, רצונו של מטופל לשמור על אסתטיקה של הפה ועוד. כאן גם בא לידי ביטוי ניסיונו של הרופא המטפל והטכנולוגיה בה הוא משתמש.

 

למי מיועד טיפול כתר בשן?

טיפולי כתר בשן מתאימים לאנשים אשר שן אחת או יותר מבין השיניים הקבועות שלהם נפגעו, זאת במידה, ומצב השיניים שנפגעו אינו דורש עקירה, ונכון יהיה רק לשקם אותן ולא להחליפן.

בנוסף, טיפולי כתר בשן מיועדים לאנשים שרוצים לשקם את השיניים שלהם מבחינה אסתטית ולא רק לחזק אותן. למשל, כתר יכול להשלים שן שבורה או לצמצם רווחים בשיניים ובכך ליצור מראה שיניים בריא ואסתטי.